CEM-I2-AY-U-C40-LZ-SA-157549 (Sip. No. 157549)
Choose content
Transponder-coded safety switch CEM-AY-C40, n-switching
- Safety switches with guard locking for process protection and integrated evaluation electronics
- Solenoid with locking force 600 N
- Adhesive-force adjustment in 3 levels
- Short circuit monitoring
- 2 safety outputs (semiconductor outputs)
- Up to category 4 / PL e according to EN ISO 13849-1 for door position monitoring
- With plug connector M12
- Unicode
- Door monitoring output
- n-switching

Açıklama
Unicode evaluation
Each actuator is highly coded (unicode). The switch detects only taught-in actuators. Additional actuators can be taught-in. Only the last actuator taught-in is detected.
Guard locking type
CEM‑I2 | Guard locking actuated by energy ON and released by energy OFF. |
Connector assignment
Dimensional drawings

| 1 | Active solenoid face |
| 2 | Active read head face |
Connection examples

Teknik Veriler
Workspace
| Secured switch-off distance sar | 18 mm |
| Center offset | |
| Solenoid | 5 mm (in all directions) |
Electrical connection values
| Fuse | |
| external (operating voltage UB) | 1 A |
| rated conditional short-circuit current | 100 A |
| Rated insulation voltage Ui | 30 V |
| Rated impulse voltage Uimp | 0.5 kV |
| Operating voltage | |
| DC | 24 V -15% ... +15% (PELV) |
| Discrepancy time | max. 10 ms |
| Turn-on time | 700 ... 2500 ms (Guard locking active) |
| EMC protection requirements | Acc. to EN IEC 60947-5-3 |
| Risk time according to EN 60947-5-3 | max. 260 ms |
| Safety class | III |
| Current consumption | |
| I UB, guard locking inactive | 80 mA (Monitoring outputs not loaded) |
| I UB, guard locking active | 350 mA (Monitoring outputs not loaded) |
| Test pulse duration | max. 0.8 ms |
| Degree of contamination (external, according to EN 60947-1) | 3 |
| OT, OI, OL | |
| Output type | Semiconductor output, n-switching, short circuit-proof |
| Output voltage | |
| switched off | max. UB V DC |
| switched on | max. 0.7 V DC (at current of 20 mA) |
| Switching current | |
| per monitoring output | max. 20 mA |
| FO1A/FO1B | |
| Output type | Semiconductor outputs, p-switching, short circuit-proof |
| Output voltage | |
| LOW U(FO1A) / U(FO1B) | 0 ... 1 V DC |
| HIGH U(FO1A) / U(FO1B) | UB - 1.5 ... UB V DC |
| Utilization category | |
| DC-13 | DC-13 24 V 150 mA (Caution: outputs must be protected with a free-wheeling diode in case of inductive loads) |
| Off-state current Ir | max. 0.25 mA |
| Electrical switching frequency | max. 0.5 Hz |
| Switching current | |
| per output | 1 ... 150 mA |
Mechanical values and environment
| Connection type | Plug connector M12, 8-pin |
| Tightening torque | |
| Fixing screws | 4 Nm |
| Ready delay | 12 s |
| Installation orientation | any |
| Adhesive force | |
| adjustable | 0, ca. 30, ca. 50 (Auslieferungszustand 50 N) N |
| Storage temperature | -25 ... 70 °C |
| Mechanical life | |
| in case of use as door stop, and 1 Joule impact energy | 1 x 10⁶ |
| Shock and vibration resistance | Acc. to EN IEC 60947-5-3 |
| Degree of protection | IP65/IP67 (In the inserted and screwed tight state) |
| Ambient temperature | -20 ... 55 °C |
| Material | |
| Solenoid | Steel, nickel plated |
| Read head | Plastic (PBT) |
| Housing | Aluminum |
| Locking force Fmax | |
| in axial direction | 600 N (The device signals if the locking force drops below 400N.) |
Characteristic values according to EN ISO 13849-1 and EN IEC 62061
| Mission time | 20 y |
| Monitoring of the guard position | |
| Category | 4 |
| Performance Level | PL e |
| PFHD | 4.5 x 10-9 |
Aksesuar
Connection material
Mounting accessories
Efficient protection against tampering for safety switch mounting

161344
AM-C-SW4-V3-161344
AM-C-SW4-V3-161344
- Plastic inserts for hexagon socket screws a/f 4
- Efficient protection against tampering for safety switch mounting
- The packaging includes inserts for 18 screws

161348
AM-C-SW5-V3-161348
AM-C-SW5-V3-161348
- Plastic inserts for hexagon socket screws a/f 5
- Efficient protection against tampering for safety switch mounting
- The packaging includes inserts for 18 screws
İndirme
Komple paket
Tüm önemli belgeleri tek bir tıklama ile indirin.
İçerik:
- Kullanım talimatları ve kullanım talimatlarına veya kısa talimatlara yapılan tüm eklemeler
- Kullanım talimatlarını tamamlayan tüm veri sayfaları
- Uygunluk beyanı
Paketin tamamını indirin (ZIP, 7,0 MB)
Tek Belgeler
Declarations of conformity
EU-Konformitätserklärung
Dok. No.
Versiyon
Dil
Boyut
EU-Konformitätserklärung
Dok. No.
EDC2539422
Versiyon
Dil
Boyut
0,2 MB
UKCA-Konformitätserklärung
Dok. No.
Versiyon
Dil
Boyut
UKCA-Konformitätserklärung
Dok. No.
EDC20001462
Versiyon
Dil
Boyut
0,1 MB
Instructions
Operating Instructions Transponder-Coded Safety Switch, Guard Locking for Process Protection
CEM-AR Unicode/Multicode
CEM-AY Unicode
Dok. No.
Versiyon
Dil
Boyut
Operating Instructions Transponder-Coded Safety Switch, Guard Locking for Process Protection
CEM-AR Unicode/Multicode
CEM-AY Unicode
Dok. No.
2124745
Versiyon
07-12/25
Dil
Boyut
2,1 MB
Mode d’emploi Interrupteur de sécurité à codage par transpondeur, interverrouillage pour protection du process
CEM-AR Uni-/multicode
CEM-AY Unicode
Dok. No.
2124745
Versiyon
07-12/25
Dil
Boyut
2,1 MB
Manual de instrucciones Interruptor de seguridad codificado por transponder, bloqueo para la protección de procesos
CEM-AR Unicode/Multicode
CEM-AY Unicode
Dok. No.
2124745
Versiyon
07-12/25
Dil
Boyut
2,1 MB
Betriebsanleitung Transpondercodierter Sicherheitsschalter, Zuhaltung für den Prozessschutz
CEM-AR Uni-/Multicode
CEM-AY Unicode
Dok. No.
2124745
Versiyon
07-12/25
Dil
Boyut
2,1 MB
Istruzioni di impiego Finecorsa di sicurezza con codifica a transponder, meccanismo di ritenuta per la protezione del processo
CEM-AR Unicode/Multicode
CEM-AY Unicode
Dok. No.
2124745
Versiyon
07-12/25
Dil
Boyut
2,1 MB
Kezelési utasítás Transzponderkódolású biztonsági kapcsoló, zárvatartó a folyamatvédelem számára
CEM-AR Uni-/multikód
CEM-AY Unikód
Dok. No.
2124745
Versiyon
07-12/25
Dil
Boyut
2,6 MB
Diğer Belgeler
Approvals and certificates
WEEE
Dok. No.
Versiyon
Dil
Boyut
WEEE
Dok. No.
ECO20001806
Versiyon
Dil
Boyut
0,1 MB
Sales documents
ePlan macros
EUC.157549
Dok. No.
Versiyon
Dil
Boyut
EUC.157549
Dok. No.
Versiyon
Dil
Boyut
0,1 MB
CAD Verileri
Sipariş verileri
| Sip. No. | 157549 |
| Makale adı | CEM-I2-AY-U-C40-LZ-SA-157549 |
| Ağırlık | 0,757kg |
| Gümrük sınıfı | 85365019000 |
| ECLASS | 27-27-24-05 Safety-related transponder switch with guardlocking |










