CEM-I2-AY-U-C40-LZ-SA-157549 (Order no. 157549)
Choose content
Transponder-coded safety switch CEM-AY-C40, n-switching
- Safety switches with guard locking for process protection and integrated evaluation electronics
- Solenoid with locking force 600 N
- Adhesive-force adjustment in 3 levels
- Short circuit monitoring
- 2 safety outputs (semiconductor outputs)
- Up to category 4 / PL e according to EN ISO 13849-1 for door position monitoring
- With plug connector M12
- Unicode
- Door monitoring output
- n-switching

Description
Unicode evaluation
Each actuator is highly coded (unicode). The switch detects only taught-in actuators. Additional actuators can be taught-in. Only the last actuator taught-in is detected.
Guard locking type
CEM‑I2 | Guard locking actuated by energy ON and released by energy OFF. |
Connector assignment
Dimensional drawings

| 1 | Active solenoid face |
| 2 | Active read head face |
Connection examples

Technical data
Workspace
| Secured switch-off distance sar | 18 mm |
| Center offset | |
| Solenoid | 5 mm (in all directions) |
Electrical connection values
| Fuse | |
| external (operating voltage UB) | 1 A |
| rated conditional short-circuit current | 100 A |
| Rated insulation voltage Ui | 30 V |
| Rated impulse voltage Uimp | 0.5 kV |
| Operating voltage | |
| DC | 24 V -15% ... +15% (PELV) |
| Discrepancy time | max. 10 ms |
| Turn-on time | 700 ... 2500 ms (Guard locking active) |
| EMC protection requirements | Acc. to EN IEC 60947-5-3 |
| Risk time according to EN 60947-5-3 | max. 260 ms |
| Safety class | III |
| Current consumption | |
| I UB, guard locking inactive | 80 mA (Monitoring outputs not loaded) |
| I UB, guard locking active | 350 mA (Monitoring outputs not loaded) |
| Test pulse duration | max. 0.8 ms |
| Degree of contamination (external, according to EN 60947-1) | 3 |
| OT, OI, OL | |
| Output type | Semiconductor output, n-switching, short circuit-proof |
| Output voltage | |
| switched off | max. UB V DC |
| switched on | max. 0.7 V DC (at current of 20 mA) |
| Switching current | |
| per monitoring output | max. 20 mA |
| FO1A/FO1B | |
| Output type | Semiconductor outputs, p-switching, short circuit-proof |
| Output voltage | |
| LOW U(FO1A) / U(FO1B) | 0 ... 1 V DC |
| HIGH U(FO1A) / U(FO1B) | UB - 1.5 ... UB V DC |
| Utilization category | |
| DC-13 | DC-13 24 V 150 mA (Caution: outputs must be protected with a free-wheeling diode in case of inductive loads) |
| Off-state current Ir | max. 0.25 mA |
| Electrical switching frequency | max. 0.5 Hz |
| Switching current | |
| per output | 1 ... 150 mA |
Mechanical values and environment
| Connection type | Plug connector M12, 8-pin |
| Tightening torque | |
| Fixing screws | 4 Nm |
| Ready delay | 12 s |
| Installation orientation | any |
| Adhesive force | |
| adjustable | 0, ca. 30, ca. 50 (Auslieferungszustand 50 N) N |
| Storage temperature | -25 ... 70 °C |
| Mechanical life | |
| in case of use as door stop, and 1 Joule impact energy | 1 x 10⁶ |
| Shock and vibration resistance | Acc. to EN IEC 60947-5-3 |
| Degree of protection | IP65/IP67 (In the inserted and screwed tight state) |
| Ambient temperature | -20 ... 55 °C |
| Material | |
| Solenoid | Steel, nickel plated |
| Read head | Plastic (PBT) |
| Housing | Aluminum |
| Locking force Fmax | |
| in axial direction | 600 N (The device signals if the locking force drops below 400N.) |
Characteristic values according to EN ISO 13849-1 and EN IEC 62061
| Mission time | 20 y |
| Monitoring of the guard position | |
| Category | 4 |
| Performance Level | PL e |
| PFHD | 4.5 x 10-9 |
Accessories
Connection material
Mounting accessories
Efficient protection against tampering for safety switch mounting

161344
AM-C-SW4-V3-161344
AM-C-SW4-V3-161344
- Plastic inserts for hexagon socket screws a/f 4
- Efficient protection against tampering for safety switch mounting
- The packaging includes inserts for 18 screws

161348
AM-C-SW5-V3-161348
AM-C-SW5-V3-161348
- Plastic inserts for hexagon socket screws a/f 5
- Efficient protection against tampering for safety switch mounting
- The packaging includes inserts for 18 screws
Downloads
Complete package
Download all important documents with a single click.
Content:
- The operating instructions and any additions to the operating instructions or brief instructions
- Any data sheets to supplement the operating instructions
- The declaration of conformity
Download Complete Package (ZIP, 7,0 MB)
Single Documents
Declarations of conformity
EU-Konformitätserklärung
Doc. no.
Version
Language
Size
EU-Konformitätserklärung
Doc. no.
EDC2539422
Version
Language
Size
0,2 MB
UKCA-Konformitätserklärung
Doc. no.
Version
Language
Size
UKCA-Konformitätserklärung
Doc. no.
EDC20001462
Version
Language
Size
0,1 MB
Instructions
Operating Instructions Transponder-Coded Safety Switch, Guard Locking for Process Protection
CEM-AR Unicode/Multicode
CEM-AY Unicode
Doc. no.
Version
Language
Size
Operating Instructions Transponder-Coded Safety Switch, Guard Locking for Process Protection
CEM-AR Unicode/Multicode
CEM-AY Unicode
Doc. no.
2124745
Version
07-12/25
Language
Size
2,1 MB
Mode d’emploi Interrupteur de sécurité à codage par transpondeur, interverrouillage pour protection du process
CEM-AR Uni-/multicode
CEM-AY Unicode
Doc. no.
2124745
Version
07-12/25
Language
Size
2,1 MB
Manual de instrucciones Interruptor de seguridad codificado por transponder, bloqueo para la protección de procesos
CEM-AR Unicode/Multicode
CEM-AY Unicode
Doc. no.
2124745
Version
07-12/25
Language
Size
2,1 MB
Betriebsanleitung Transpondercodierter Sicherheitsschalter, Zuhaltung für den Prozessschutz
CEM-AR Uni-/Multicode
CEM-AY Unicode
Doc. no.
2124745
Version
07-12/25
Language
Size
2,1 MB
Istruzioni di impiego Finecorsa di sicurezza con codifica a transponder, meccanismo di ritenuta per la protezione del processo
CEM-AR Unicode/Multicode
CEM-AY Unicode
Doc. no.
2124745
Version
07-12/25
Language
Size
2,1 MB
Kezelési utasítás Transzponderkódolású biztonsági kapcsoló, zárvatartó a folyamatvédelem számára
CEM-AR Uni-/multikód
CEM-AY Unikód
Doc. no.
2124745
Version
07-12/25
Language
Size
2,6 MB
Other Documents
Approvals and certificates
WEEE
Doc. no.
Version
Language
Size
WEEE
Doc. no.
ECO20001806
Version
Language
Size
0,1 MB
Sales documents
ePlan macros
EUC.157549
Doc. no.
Version
Language
Size
EUC.157549
Doc. no.
Version
Language
Size
0,1 MB
Ordering data
| Ordernumber | 157549 |
| Item designation | CEM-I2-AY-U-C40-LZ-SA-157549 |
| Gross weight | 0,757kg |
| Customs tariff number | 85365019000 |
| ECLASS | 27-27-24-05 Safety-related transponder switch with guardlocking |










