CEM-I2-AY-U-C40-LZ-SA-157549 (Rend. sz. 157549)
Válasszon tartalmat
Transponder-coded safety switch CEM-AY-C40, n-switching
- Safety switches with guard locking for process protection and integrated evaluation electronics
- Solenoid with locking force 600 N
- Adhesive-force adjustment in 3 levels
- Short circuit monitoring
- 2 safety outputs (semiconductor outputs)
- Up to category 4 / PL e according to EN ISO 13849-1 for door position monitoring
- With plug connector M12
- Unicode
- Door monitoring output
- n-switching

Ismertetés
Unicode evaluation
Each actuator is highly coded (unicode). The switch detects only taught-in actuators. Additional actuators can be taught-in. Only the last actuator taught-in is detected.
Guard locking type
CEM‑I2 | Guard locking actuated by energy ON and released by energy OFF. |
Connector assignment
Dimensional drawings

| 1 | Active solenoid face |
| 2 | Active read head face |
Connection examples

Műszaki adatok
Workspace
| Secured switch-off distance sar | 18 mm |
| Center offset | |
| Solenoid | 5 mm (in all directions) |
Electrical connection values
| Fuse | |
| external (operating voltage UB) | 1 A |
| rated conditional short-circuit current | 100 A |
| Rated insulation voltage Ui | 30 V |
| Rated impulse voltage Uimp | 0.5 kV |
| Operating voltage | |
| DC | 24 V -15% ... +15% (PELV) |
| Discrepancy time | max. 10 ms |
| Turn-on time | 700 ... 2500 ms (Guard locking active) |
| EMC protection requirements | Acc. to EN IEC 60947-5-3 |
| Risk time according to EN 60947-5-3 | max. 260 ms |
| Safety class | III |
| Current consumption | |
| I UB, guard locking inactive | 80 mA (Monitoring outputs not loaded) |
| I UB, guard locking active | 350 mA (Monitoring outputs not loaded) |
| Test pulse duration | max. 0.8 ms |
| Degree of contamination (external, according to EN 60947-1) | 3 |
| OT, OI, OL | |
| Output type | Semiconductor output, n-switching, short circuit-proof |
| Output voltage | |
| switched off | max. UB V DC |
| switched on | max. 0.7 V DC (at current of 20 mA) |
| Switching current | |
| per monitoring output | max. 20 mA |
| FO1A/FO1B | |
| Output type | Semiconductor outputs, p-switching, short circuit-proof |
| Output voltage | |
| LOW U(FO1A) / U(FO1B) | 0 ... 1 V DC |
| HIGH U(FO1A) / U(FO1B) | UB - 1.5 ... UB V DC |
| Utilization category | |
| DC-13 | DC-13 24 V 150 mA (Caution: outputs must be protected with a free-wheeling diode in case of inductive loads) |
| Off-state current Ir | max. 0.25 mA |
| Electrical switching frequency | max. 0.5 Hz |
| Switching current | |
| per output | 1 ... 150 mA |
Mechanical values and environment
| Connection type | Plug connector M12, 8-pin |
| Tightening torque | |
| Fixing screws | 4 Nm |
| Ready delay | 12 s |
| Installation orientation | any |
| Adhesive force | |
| adjustable | 0, ca. 30, ca. 50 (Auslieferungszustand 50 N) N |
| Storage temperature | -25 ... 70 °C |
| Mechanical life | |
| in case of use as door stop, and 1 Joule impact energy | 1 x 10⁶ |
| Shock and vibration resistance | Acc. to EN IEC 60947-5-3 |
| Degree of protection | IP65/IP67 (In the inserted and screwed tight state) |
| Ambient temperature | -20 ... 55 °C |
| Material | |
| Solenoid | Steel, nickel plated |
| Read head | Plastic (PBT) |
| Housing | Aluminum |
| Locking force Fmax | |
| in axial direction | 600 N (The device signals if the locking force drops below 400N.) |
Characteristic values according to EN ISO 13849-1 and EN IEC 62061
| Mission time | 20 y |
| Monitoring of the guard position | |
| Category | 4 |
| Performance Level | PL e |
| PFHD | 4.5 x 10-9 |
Tartozékok
Connection material
Mounting accessories
Efficient protection against tampering for safety switch mounting

161344
AM-C-SW4-V3-161344
AM-C-SW4-V3-161344
- Plastic inserts for hexagon socket screws a/f 4
- Efficient protection against tampering for safety switch mounting
- The packaging includes inserts for 18 screws

161348
AM-C-SW5-V3-161348
AM-C-SW5-V3-161348
- Plastic inserts for hexagon socket screws a/f 5
- Efficient protection against tampering for safety switch mounting
- The packaging includes inserts for 18 screws
Letöltések
Teljes csomag
Minden fontos dokumentum letöltése egyetlen kattintással.
Tartalom:
- A használati utasítás és a használati utasítás vagy a rövid utasítás kiegészítései
- A használati utasítást kiegészítő adatlapok
- A megfelelőségi nyilatkozat
Teljes csomag letöltése (ZIP, 7,0 MB)
Egyedi dokumentumok
Declarations of conformity
EU-Konformitätserklärung
Dok. sz.
Változat
Nyelv
Méret
EU-Konformitätserklärung
Dok. sz.
EDC2539422
Változat
Nyelv
Méret
0,2 MB
UKCA-Konformitätserklärung
Dok. sz.
Változat
Nyelv
Méret
UKCA-Konformitätserklärung
Dok. sz.
EDC20001462
Változat
Nyelv
Méret
0,1 MB
Instructions
Operating Instructions Transponder-Coded Safety Switch, Guard Locking for Process Protection
CEM-AR Unicode/Multicode
CEM-AY Unicode
Dok. sz.
Változat
Nyelv
Méret
Operating Instructions Transponder-Coded Safety Switch, Guard Locking for Process Protection
CEM-AR Unicode/Multicode
CEM-AY Unicode
Dok. sz.
2124745
Változat
07-12/25
Nyelv
Méret
2,1 MB
Mode d’emploi Interrupteur de sécurité à codage par transpondeur, interverrouillage pour protection du process
CEM-AR Uni-/multicode
CEM-AY Unicode
Dok. sz.
2124745
Változat
07-12/25
Nyelv
Méret
2,1 MB
Manual de instrucciones Interruptor de seguridad codificado por transponder, bloqueo para la protección de procesos
CEM-AR Unicode/Multicode
CEM-AY Unicode
Dok. sz.
2124745
Változat
07-12/25
Nyelv
Méret
2,1 MB
Betriebsanleitung Transpondercodierter Sicherheitsschalter, Zuhaltung für den Prozessschutz
CEM-AR Uni-/Multicode
CEM-AY Unicode
Dok. sz.
2124745
Változat
07-12/25
Nyelv
Méret
2,1 MB
Istruzioni di impiego Finecorsa di sicurezza con codifica a transponder, meccanismo di ritenuta per la protezione del processo
CEM-AR Unicode/Multicode
CEM-AY Unicode
Dok. sz.
2124745
Változat
07-12/25
Nyelv
Méret
2,1 MB
Kezelési utasítás Transzponderkódolású biztonsági kapcsoló, zárvatartó a folyamatvédelem számára
CEM-AR Uni-/multikód
CEM-AY Unikód
Dok. sz.
2124745
Változat
07-12/25
Nyelv
Méret
2,6 MB
Egyéb dokumentumok
Approvals and certificates
WEEE
Dok. sz.
Változat
Nyelv
Méret
WEEE
Dok. sz.
ECO20001806
Változat
Nyelv
Méret
0,1 MB
Sales documents
ePlan macros
EUC.157549
Dok. sz.
Változat
Nyelv
Méret
EUC.157549
Dok. sz.
Változat
Nyelv
Méret
0,1 MB
CAD-adatok
Rendelési adatok
| Rend. sz. | 157549 |
| Cikk neve | CEM-I2-AY-U-C40-LZ-SA-157549 |
| Súly | 0,757kg |
| Vámtarifaszám | 85365019000 |
| ECLASS | 27-27-24-05 Safety-related transponder switch with guardlocking |










