NZ2RS-511SEM5L060GEC2376 (Order no. 169171)
Choose content
Safety switch NZ.RS, roller plunger, steel roller ø 12 mm, plug connector M12
- Roller plunger, steel roller ø 12 mm
- Plug connector M12, 5-pin
- 1 pos. driven contact
- 1 NO contacts
- LED indicator: AC/DC 12-60 V yellow

Description
LED indicator
The switch has one freely assignable LED indicator.
Switching element
511 | Snap-action switching contact, 1 positively driven contact |
Dimensional drawings

| 1 | Guide lug aligned. |
| 2 | without earth conductor |
| 3 | Not leading |
| 4 | Operating point |
| 5 | Free position |
Connection examples

Shift travel diagrams

![]() | Contacts closed |
![]() | Contacts open |
![]() | Contacts positively driven |
Technical data
Approvals


Electrical connection values
| Fuse | max. 4 A gG |
| Display module | |
| AC/DC | 12 ... 60 V LED yellow |
| Rated insulation voltage Ui | 50 V |
| Rated impulse voltage Uimp | 1.5 kV |
| Operating voltage | |
| 12 ... 60 V | |
| Utilization category | |
| DC-13 | 24V 4A |
| AC-15 | 30V 4A |
| Switching current | |
| min. at switching voltage DC 24 V | 10 mA |
| thermal rated current Ith | 4 A |
Mechanical values and environment
| Anfahrgeschwindigkeit | 0.1 ... 20 m/min |
| Connection type | |
| 1 x | Plug connector M12 (5-pin, connection cross-section 0.34 mm². Earthing not connected, not leading) |
| Number of NO contacts | 1 |
| Number of door position positively driven contacts | 1 |
| Actuating element | |
| Slide bearing metal | Roller plunger (Steel roller, d roller = 12 mm) |
| Actuating force | 15 ... 30 N |
| Installation orientation | any |
| Storage temperature | -25 ... 80 °C |
| Mechanical life | 30 x 10⁶ |
| Contact bounce time | max. 3 ms |
| Switching principle | Snap-action switching contact |
| Schließzeit | max. 4 ms |
| Degree of protection | IP67 |
| Ambient temperature | -25 ... 80 °C |
| Material | |
| Contact | Silver alloy, gold flashed |
| Housing | Anodized die-cast alloy |
Characteristic values according to EN ISO 13849-1 and EN IEC 62061
| B10D | Mission time | |
|---|---|---|
| Safe position sensing | 2x107 | 20 y |
| Important! Values valid at DC-13 100 mA/24V | ||
Miscellaneous
| C number | |
| C2376 | |
| Additional feature | Housing without earth conductor! All the electrical connections must either be isolated from the mains supply by a safety transformer according to EN IEC 61558-2-6 with limited output voltage in the event of a fault, or by other equivalent insulation measures. |
Accessories
Downloads
Complete package
Download all important documents with a single click.
Content:
- The operating instructions and any additions to the operating instructions or brief instructions
- Any data sheets to supplement the operating instructions
- The declaration of conformity
Download Complete Package (ZIP, 3,8 MB)
Single Documents
Declarations of conformity
EU-Konformitätserklärung
Doc. no.
Version
Language
Size
EU-Konformitätserklärung
Doc. no.
EDC2539628
Version
Language
Size
0,2 MB
UKCA-Konformitätserklärung
Doc. no.
Version
Language
Size
UKCA-Konformitätserklärung
Doc. no.
EDC20001551
Version
Language
Size
0,1 MB
Instructions
Operating Instructions Safety Switch NZ.D.../NZ.W.../NZ.R...
Doc. no.
Version
Language
Size
Operating Instructions Safety Switch NZ.D.../NZ.W.../NZ.R...
Doc. no.
2074549
Version
08/25
Language
Size
0,6 MB
Mode d’emploi Interrupteur de sécurité NZ.D.../NZ.W.../NZ.R...
Doc. no.
2074549
Version
08/25
Language
Size
0,7 MB
Manual de instrucciones Interruptor de seguridad NZ.D.../NZ.W.../NZ.R...
Doc. no.
2074549
Version
08/25
Language
Size
0,7 MB
Betriebsanleitung Sicherheitsschalter NZ.D.../NZ.W.../NZ.R...
Doc. no.
2074549
Version
08/25
Language
Size
0,7 MB
Istruzioni di impiego Finecorsa di sicurezza NZ.D.../NZ.W.../NZ.R...
Doc. no.
2074549
Version
08/25
Language
Size
0,6 MB
Instrukcja obsługi Wyłącznik bezpieczeństwa NZ.D.../NZ.W.../NZ.R...
Doc. no.
2074549
Version
08/25
Language
Size
1,1 MB
Návod na prevádzku Bezpečnostný spínač NZ.D.../NZ.W.../NZ.R...
Doc. no.
2074549
Version
08/25
Language
Size
1,1 MB
Other Documents
Approvals and certificates
CCC
Doc. no.
Version
Language
Size
CCC
Doc. no.
20001849
Version
Language
Size
0,0 MB
DNV-GL
Doc. no.
Version
Language
Size
DNV-GL
Doc. no.
Version
Language
Size
0,2 MB
WEEE
Doc. no.
Version
Language
Size
WEEE
Doc. no.
ECO20001806
Version
Language
Size
0,1 MB
ePlan macros
EUC.169171
Doc. no.
Version
Language
Size
EUC.169171
Doc. no.
Version
Language
Size
0,1 MB
Ordering data
| Ordernumber | 169171 |
| Item designation | NZ2RS-511SEM5L060GEC2376 |
| Gross weight | 0,35kg |
| Customs tariff number | 85365019000 |
| ECLASS | 27-27-26-01 Safety position switch (Type 1) |
+ 1 NO contact







