KCA4C004C000000DV0WP188V1 (Order no. 105727)
Choose content
Series KC...
- Tab connector 2.8 x 0.5
- 2 actuating directions
- Illuminated pushbutton in handle (D)
- Bellows for panel mounting (W)

Description








Functional drawings

Functional drawings

Dimensional drawings

Dimensional drawings

| 1 | Pushbutton “D” |
| 2 | Locking “V” |
| 3 | Function earth |
| 4 | 8 flexes 0.75 mm² with cable end sleeves 600 long |
Connection examples

Connection examples

| 1 | Pushbutton “D” |
| 2 | Pushbutton “D” |
| 3 | Counterclockwise (3/chamber 1) |
| 4 | Counterclockwise (1/chamber 1) |
Connection examples

Connection examples

Technical data
Approvals


Electrical connection values
| Fuse | T6/F10 |
| Rated insulation voltage Ui | 250 V |
| Rated impulse voltage Uimp | 2.5 kV |
| Utilization category | |
| AC-15 | 230V 4A |
| DC-13 | 24V 2A |
| Switching voltage | min. 10 V |
| Switching current | |
| (at 24V) | min. 12 mA |
| Pushbutton in handle | |
| Utilization category | |
| DC-13 | 24V 1A |
| AC-15 | 230V 2A |
| Switching voltage | min. 10 V |
| Switching current | min. 3 mA at 5V |
Mechanical values and environment
| Connection type | Tab connector 2.8 x 0.5 IEC 760 |
| Number of monitoring contacts | max. 4 4 (2 directions x 2 switching elements) |
| Actuating directions | max. 2 max. 3 positions (0-1-2) possible per type and direction |
| Storage temperature | -25 ... 70 °C |
| Mechanical life | 1 x 10⁶ |
| Mounting cut-out | Ø 52 mm |
| Switching principle | Changeover contact C, IEC 947-5-1 (Snap-action contact element, design ES556) |
| Degree of protection | |
| on the front with bellows | IP65 (Version W) |
| Ambient temperature | -25 ... 65 °C |
| Material | |
| Switching lever galvanized steel | |
| Contact | Silver alloy |
| Housing thermoplastic/aluminum | |
| Bellows elastomer, black (Low PAH) | |
| Pushbutton in handle | |
| Switching principle | 2 contact |
Miscellaneous
| P number | |
| P188 | (Illuminated pushbutton from Idec, with 2 NO contacts, wiring with 600 mm long flexible wires with cable end sleeves) |
| Additional feature | |
| Pushbutton in handle | |
| Bellows W for panel mounting | |
| Interlocking in center position |
Downloads
Complete package
Download all important documents with a single click.
Content:
- The operating instructions and any additions to the operating instructions or brief instructions
- Any data sheets to supplement the operating instructions
- The declaration of conformity
Download Complete Package (ZIP, 0,3 MB)
Single Documents
Declarations of conformity
EU-Konformitätserklärung
Doc. no.
Version
Language
Size
EU-Konformitätserklärung
Doc. no.
Version
Language
Size
0,2 MB
UKCA-Konformitätserklärung
Doc. no.
Version
Language
Size
UKCA-Konformitätserklärung
Doc. no.
EDC20001504
Version
Language
Size
0,1 MB
Other Documents
Approvals and certificates
CCC
Doc. no.
Version
Language
Size
CCC
Doc. no.
20001849
Version
Language
Size
0,0 MB
DNV-TAA000007E_rev.2
Doc. no.
Version
Language
Size
DNV-TAA000007E_rev.2
Doc. no.
Version
Language
Size
0,2 MB
WEEE
Doc. no.
Version
Language
Size
WEEE
Doc. no.
ECO20001806
Version
Language
Size
0,1 MB
Ordering data
| Ordernumber | 105727 |
| Item designation | KCA4C004C000000DV0WP188V1 |
| Gross weight | 0,62kg |
| Customs tariff number | 85365019000 |
| ECLASS | 27-37-14-04 Control switch, joystick |
