AnasayfaProductsMultifunctional Gate Box MGB2 Modular and ClassicSubmodules MSMMSM-1-R-DA-SISISI-H1-165628
MSM-1-R-DA-SISISI-H1-165628 (Sip. No. 165628)
Choose content
Submodule MSM-1-R... (3 x M12 plug connectors for OSSD safety switches)
- Function expansion for modules MGB2 and MCM
- Connection type: R
- 3 x M12 plug connectors for connecting OSSD safety switches
- Status LED per M12 plug connector

Açıklama
Dimensional drawings

| 1 | Coding alignment |
| 2 | Red built-in socket |
| LED1 | LED indicator |
| LED2 | LED indicator |
| LED3 | LED indicator |
| Pos 1 | M12 plug connector for connecting an OSSD safety switch |
| Pos 2 | M12 plug connector for connecting an OSSD safety switch |
| Pos 3 | M12 plug connector for connecting an OSSD safety switch |
| Z | marks orientation of item 1 |
Dimensional drawings

Teknik Veriler
Operating and display elements
| Item | Color | Extras | Version | Note slide-in label | Switching element | Slide-in label | Number | Designation1 | LED |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Connection M12x1 for OSSD device | ||||||||
| 2 | Connection M12x1 for OSSD device | ||||||||
| 3 | Connection M12x1 for OSSD device |
Electrical connection values
| Current consumption | max. 50 mA |
| Controls and indicators | |
| Breaking capacity | max. 0.25 W |
| Switching voltage | 24 V |
| Switching current | 5 ... 10 mA |
Mechanical values and environment
| Installation orientation | any |
| Storage temperature | -25 ... 70 °C |
| Response time | See operating instructions for bus module MBM-... or interlocking/locking module MGB2-I.-BR-... / MGB2-L.-BR-... |
| Shock and vibration resistance | Acc. to EN IEC 60947-5-3 |
| Degree of protection | IP65 (IP20) (in the installed state) |
| Ambient temperature | |
| at UB = 24 V DC | -25 ... 55 °C |
| Material | Fiber glass reinforced plastic, die-cast zinc, nickel plated |
Characteristic values according to EN ISO 13849-1 and EN IEC 62061
| PL | Maximum SIL | PFHD | Category | Mission time | |
|---|---|---|---|---|---|
| Evaluating safety signals | PL e | - | 9.06x10-10 | 4 | 20 y |
| Only applies to externally connected safety functions such as enabling switches, safety switches, etc. | |||||
Miscellaneous
| Submodulbreite | 1 |
| Software ID (SW ID) | 165628 |
Aksesuar
CES-AP
Safety switch CES-AP-CR2-…, RFID, connecting cable PUR with plug connector M12, for connection to decentralized peripheral systems

111748
CES-AP-CR2-AH-SB-111748
CES-AP-CR2-AH-SB-111748
- Unicode
- Connecting cable PUR, 0.2 m, plug connector M12, 5-pin; pin 5 not used
- for connection to decentralized peripheral systems
- Door hinge right

109168
CES-AP-CR2-CH-SB-109168
CES-AP-CR2-CH-SB-109168
- Multicode
- Connecting cable PUR, 0.2 m, plug connector M12, 5-pin; pin 5 not used
- for connection to decentralized peripheral systems
- Door hinge right
Safety switch CES-I-AP-.-C04-…, RFID, plug connector M12, for connection to decentralized peripheral systems

117323
CES-I-AP-M-C04-USI-117323
CES-I-AP-M-C04-USI-117323
- Multicode
- Connecting cable PUR, 0.1 m, plug connector M12, 5-pin; pin 5 not used
- for connection to decentralized peripheral systems

160832
CES-I-AP-M-C04-USI-160832
CES-I-AP-M-C04-USI-160832
- Multicode
- Connecting cable PUR, 1.5 m, plug connector M12, 5-pin; pin 5 not used
- for connection to decentralized peripheral systems

162592
CES-I-AP-M-C04-USI-162592
CES-I-AP-M-C04-USI-162592
- Multicode
- Connecting cable PUR, 2 m, plug connector M12, 5-pin; pin 5 not used
- for connection to decentralized peripheral systems

115150
CES-I-AP-U-C04-USI-115150
CES-I-AP-U-C04-USI-115150
- Unicode
- Connecting cable PUR, 0.1 m, plug connector M12, 5-pin; pin 5 not used
- for connection to decentralized peripheral systems
CES-FD
Field evaluation unit CES-FD-AP-…

115534
CES-FD-AP-M-01-USI-115534
CES-FD-AP-M-01-USI-115534
- Connection of a CES/CKS read head
- Evaluation of signals in the field
- Connection to the ET200s and ET200pro
- Familiar EUCHNER AP interface
- Multicode

119865
CES-FD-AP-U-01-USI-119865
CES-FD-AP-U-01-USI-119865
- Connection of a CES/CKS read head
- Evaluation of signals in the field
- Connection to the ET200s and ET200pro
- Familiar EUCHNER AP interface
- Unicode
İndirme
Komple paket
Tüm önemli belgeleri tek bir tıklama ile indirin.
İçerik:
- Kullanım talimatları ve kullanım talimatlarına veya kısa talimatlara yapılan tüm eklemeler
- Kullanım talimatlarını tamamlayan tüm veri sayfaları
- Uygunluk beyanı
Paketin tamamını indirin (ZIP, 2,9 MB)
Tek Belgeler
Declarations of conformity
UKCA-Konformitätserklärung
Dok. No.
Versiyon
Dil
Boyut
UKCA-Konformitätserklärung
Dok. No.
EDC20001508
Versiyon
Dil
Boyut
0,2 MB
Instructions
Operating Instructions Submodule MSM-1-R-.A-…
Dok. No.
Versiyon
Dil
Boyut
Operating Instructions Submodule MSM-1-R-.A-…
Dok. No.
2539735
Versiyon
12/22
Dil
Boyut
1,1 MB
Mode d’emploi Sous-module MSM-1-R-.A-…
Dok. No.
2539735
Versiyon
12/22
Dil
Boyut
1,1 MB
Manual de instrucciones Submódulo MSM-1-R-.A-…
Dok. No.
2539735
Versiyon
12/22
Dil
Boyut
1,1 MB
Betriebsanleitung Submodul MSM-1-R-.A-…
Dok. No.
2539735
Versiyon
12/22
Dil
Boyut
1,1 MB
Diğer Belgeler
Approvals and certificates
WEEE
Dok. No.
Versiyon
Dil
Boyut
WEEE
Dok. No.
ECO20001806
Versiyon
Dil
Boyut
0,1 MB
ePlan macros
EUC.165628
Dok. No.
Versiyon
Dil
Boyut
EUC.165628
Dok. No.
Versiyon
Dil
Boyut
0,2 MB
CAD Verileri
Sipariş verileri
| Sip. No. | 165628 |
| Makale adı | MSM-1-R-DA-SISISI-H1-165628 |
| Ağırlık | 0,125kg |
| Gümrük sınıfı | 85371098 |
| ECLASS | 27-24-26-05 Field bus, decentralized peripheral - function-/technology module |







