KezdőlapProductsMultifunctional Gate Box MGB2 Modular and ClassicSubmodules MSMMSM-1-R-DA-SISISI-H1-165628
MSM-1-R-DA-SISISI-H1-165628 (Rend. sz. 165628)
Válasszon tartalmat
Submodule MSM-1-R... (3 x M12 plug connectors for OSSD safety switches)
- Function expansion for modules MGB2 and MCM
- Connection type: R
- 3 x M12 plug connectors for connecting OSSD safety switches
- Status LED per M12 plug connector

Ismertetés
Dimensional drawings

| 1 | Coding alignment |
| 2 | Red built-in socket |
| LED1 | LED indicator |
| LED2 | LED indicator |
| LED3 | LED indicator |
| Pos 1 | M12 plug connector for connecting an OSSD safety switch |
| Pos 2 | M12 plug connector for connecting an OSSD safety switch |
| Pos 3 | M12 plug connector for connecting an OSSD safety switch |
| Z | marks orientation of item 1 |
Dimensional drawings

Műszaki adatok
Operating and display elements
| Item | Color | Extras | Version | Note slide-in label | Switching element | Slide-in label | Number | Designation1 | LED |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Connection M12x1 for OSSD device | ||||||||
| 2 | Connection M12x1 for OSSD device | ||||||||
| 3 | Connection M12x1 for OSSD device |
Electrical connection values
| Current consumption | max. 50 mA |
| Controls and indicators | |
| Breaking capacity | max. 0.25 W |
| Switching voltage | 24 V |
| Switching current | 5 ... 10 mA |
Mechanical values and environment
| Installation orientation | any |
| Storage temperature | -25 ... 70 °C |
| Response time | See operating instructions for bus module MBM-... or interlocking/locking module MGB2-I.-BR-... / MGB2-L.-BR-... |
| Shock and vibration resistance | Acc. to EN IEC 60947-5-3 |
| Degree of protection | IP65 (IP20) (in the installed state) |
| Ambient temperature | |
| at UB = 24 V DC | -25 ... 55 °C |
| Material | Fiber glass reinforced plastic, die-cast zinc, nickel plated |
Characteristic values according to EN ISO 13849-1 and EN IEC 62061
| PL | Maximum SIL | PFHD | Category | Mission time | |
|---|---|---|---|---|---|
| Evaluating safety signals | PL e | - | 9.06x10-10 | 4 | 20 y |
| Only applies to externally connected safety functions such as enabling switches, safety switches, etc. | |||||
Miscellaneous
| Submodulbreite | 1 |
| Software ID (SW ID) | 165628 |
Tartozékok
CES-AP
Safety switch CES-AP-CR2-…, RFID, connecting cable PUR with plug connector M12, for connection to decentralized peripheral systems

111748
CES-AP-CR2-AH-SB-111748
CES-AP-CR2-AH-SB-111748
- Unicode
- Connecting cable PUR, 0.2 m, plug connector M12, 5-pin; pin 5 not used
- for connection to decentralized peripheral systems
- Door hinge right

109168
CES-AP-CR2-CH-SB-109168
CES-AP-CR2-CH-SB-109168
- Multicode
- Connecting cable PUR, 0.2 m, plug connector M12, 5-pin; pin 5 not used
- for connection to decentralized peripheral systems
- Door hinge right
Safety switch CES-I-AP-.-C04-…, RFID, plug connector M12, for connection to decentralized peripheral systems

117323
CES-I-AP-M-C04-USI-117323
CES-I-AP-M-C04-USI-117323
- Multicode
- Connecting cable PUR, 0.1 m, plug connector M12, 5-pin; pin 5 not used
- for connection to decentralized peripheral systems

160832
CES-I-AP-M-C04-USI-160832
CES-I-AP-M-C04-USI-160832
- Multicode
- Connecting cable PUR, 1.5 m, plug connector M12, 5-pin; pin 5 not used
- for connection to decentralized peripheral systems

162592
CES-I-AP-M-C04-USI-162592
CES-I-AP-M-C04-USI-162592
- Multicode
- Connecting cable PUR, 2 m, plug connector M12, 5-pin; pin 5 not used
- for connection to decentralized peripheral systems

115150
CES-I-AP-U-C04-USI-115150
CES-I-AP-U-C04-USI-115150
- Unicode
- Connecting cable PUR, 0.1 m, plug connector M12, 5-pin; pin 5 not used
- for connection to decentralized peripheral systems
CES-FD
Field evaluation unit CES-FD-AP-…

115534
CES-FD-AP-M-01-USI-115534
CES-FD-AP-M-01-USI-115534
- Connection of a CES/CKS read head
- Evaluation of signals in the field
- Connection to the ET200s and ET200pro
- Familiar EUCHNER AP interface
- Multicode

119865
CES-FD-AP-U-01-USI-119865
CES-FD-AP-U-01-USI-119865
- Connection of a CES/CKS read head
- Evaluation of signals in the field
- Connection to the ET200s and ET200pro
- Familiar EUCHNER AP interface
- Unicode
Letöltések
Teljes csomag
Minden fontos dokumentum letöltése egyetlen kattintással.
Tartalom:
- A használati utasítás és a használati utasítás vagy a rövid utasítás kiegészítései
- A használati utasítást kiegészítő adatlapok
- A megfelelőségi nyilatkozat
Teljes csomag letöltése (ZIP, 2,9 MB)
Egyedi dokumentumok
Declarations of conformity
UKCA-Konformitätserklärung
Dok. sz.
Változat
Nyelv
Méret
UKCA-Konformitätserklärung
Dok. sz.
EDC20001508
Változat
Nyelv
Méret
0,2 MB
Instructions
Operating Instructions Submodule MSM-1-R-.A-…
Dok. sz.
Változat
Nyelv
Méret
Operating Instructions Submodule MSM-1-R-.A-…
Dok. sz.
2539735
Változat
12/22
Nyelv
Méret
1,1 MB
Mode d’emploi Sous-module MSM-1-R-.A-…
Dok. sz.
2539735
Változat
12/22
Nyelv
Méret
1,1 MB
Manual de instrucciones Submódulo MSM-1-R-.A-…
Dok. sz.
2539735
Változat
12/22
Nyelv
Méret
1,1 MB
Betriebsanleitung Submodul MSM-1-R-.A-…
Dok. sz.
2539735
Változat
12/22
Nyelv
Méret
1,1 MB
Egyéb dokumentumok
Approvals and certificates
WEEE
Dok. sz.
Változat
Nyelv
Méret
WEEE
Dok. sz.
ECO20001806
Változat
Nyelv
Méret
0,1 MB
ePlan macros
EUC.165628
Dok. sz.
Változat
Nyelv
Méret
EUC.165628
Dok. sz.
Változat
Nyelv
Méret
0,2 MB
CAD-adatok
Rendelési adatok
| Rend. sz. | 165628 |
| Cikk neve | MSM-1-R-DA-SISISI-H1-165628 |
| Súly | 0,125kg |
| Vámtarifaszám | 85371098 |
| ECLASS | 27-24-26-05 Field bus, decentralized peripheral - function-/technology module |







