CMS-RH-BYB-03VL (Sip. No. 113209)
Choose content
Read heads CMS with Hall sensors - design B
- In combination with evaluation units CMS-E-ER/CMS-E-FR
- Cube-shaped version, 36 x 26 mm
- 1 LED
- Hard-wired encapsulated cable made of PVC, 3 m

Açıklama
Important: Actuators must be ordered separately!

Dimensional drawings

Teknik Veriler
Workspace
| Secured switch-off distance sar | 13 mm (The assured release distance s_ar corresponds to the reset distance.) |
| Secured switching distance sao | |
| with center offset m=0 | min. 6 mm (Figure only applies if there is no ferromagnetic material in the vicinity of the read head and the actuator.) |
Operating and display elements
| LED display | 1 LED green |
Electrical connection values
| Switching voltage | |
| DC | 20 ... 35 V |
| Switching current | max. 15 mA |
| Switching characteristics | NO + NC |
| Current consumption | max. 35 mA |
Mechanical values and environment
| Connection type | hard-wired encapsulated cable with cable end sleeves 0.25 mm2 |
| Number NC contacts | 1 NC contact |
| Number of NO contacts | 1 NO contacts |
| Tightening torque | 0.4 ... 0.5 Nm |
| Design | B |
| Installation orientation | any |
| Storage temperature | -25 ... 70 °C |
| Cable length | 3 m |
| Mechanical life | 100 x 10⁶ |
| Degree of protection | IP67 |
| Ambient temperature | -5 ... 55 °C |
| Material | |
| Housing | Fiber glass reinforced PPS |
| Cable material | PVC |
| Method of operation | Hall sensor |
Miscellaneous
| in compliance with | EN ISO 13849-1:2015; EN 50178:1997; EN 60204-1:2006/A1:2009; EN ISO 14119:2013; EN 61000-6-2:2005; EN 61000-6-3:2007/A1:2011; EN 60947-5-3:2013 |
Aksesuar
İndirme
Komple paket
Tüm önemli belgeleri tek bir tıklama ile indirin.
İçerik:
- Kullanım talimatları ve kullanım talimatlarına veya kısa talimatlara yapılan tüm eklemeler
- Kullanım talimatlarını tamamlayan tüm veri sayfaları
- Uygunluk beyanı
Paketin tamamını indirin (ZIP, 1,1 MB)
Tek Belgeler
Declarations of conformity
EU-Konformitätserklärung
Dok. No.
Versiyon
Dil
Boyut
EU-Konformitätserklärung
Dok. No.
EDC2112987
Versiyon
Dil
Boyut
0,2 MB
UKCA-Konformitätserklärung
Dok. No.
Versiyon
Dil
Boyut
UKCA-Konformitätserklärung
Dok. No.
EDC20001569
Versiyon
Dil
Boyut
0,1 MB
Instructions
Operating Instructions Read Heads/Actuators with Hall Sensors for Evaluation Units CMS
Dok. No.
Versiyon
Dil
Boyut
Operating Instructions Read Heads/Actuators with Hall Sensors for Evaluation Units CMS
Dok. No.
2113226
Versiyon
11/25
Dil
Boyut
0,6 MB
Mode d’emploi Têtes de lecture / actionneurs avec capteurs à effet Hall pour analyseurs CMS
Dok. No.
2113226
Versiyon
11/25
Dil
Boyut
0,6 MB
Manual de instrucciones Cabezas de lectura/actuadores con sensores Hall para unidades de evaluación CMS
Dok. No.
2113226
Versiyon
11/25
Dil
Boyut
0,6 MB
Betriebsanleitung Leseköpfe/Betätiger mit Hall-Sensoren für Auswertegeräte CMS
Dok. No.
2113226
Versiyon
11/25
Dil
Boyut
0,6 MB
Diğer Belgeler
Approvals and certificates
WEEE
Dok. No.
Versiyon
Dil
Boyut
WEEE
Dok. No.
ECO20001806
Versiyon
Dil
Boyut
0,1 MB
ePlan macros
EUC.113209
Dok. No.
Versiyon
Dil
Boyut
EUC.113209
Dok. No.
Versiyon
Dil
Boyut
0,2 MB
Sipariş verileri
| Sip. No. | 113209 |
| Makale adı | CMS-RH-BYB-03VL |
| Ağırlık | 0,18kg |
| Gümrük sınıfı | 85389099990 |
| ECLASS | 27-27-24-02 Safety-related magnetic proximity switch |


