CMS-RH-BYB-03VL (Rend. sz. 113209)
Válasszon tartalmat
Read heads CMS with Hall sensors - design B
- In combination with evaluation units CMS-E-ER/CMS-E-FR
- Cube-shaped version, 36 x 26 mm
- 1 LED
- Hard-wired encapsulated cable made of PVC, 3 m

Ismertetés
Important: Actuators must be ordered separately!

Dimensional drawings

Műszaki adatok
Workspace
| Secured switch-off distance sar | 13 mm (The assured release distance s_ar corresponds to the reset distance.) |
| Secured switching distance sao | |
| with center offset m=0 | min. 6 mm (Figure only applies if there is no ferromagnetic material in the vicinity of the read head and the actuator.) |
Operating and display elements
| LED display | 1 LED green |
Electrical connection values
| Switching voltage | |
| DC | 20 ... 35 V |
| Switching current | max. 15 mA |
| Switching characteristics | NO + NC |
| Current consumption | max. 35 mA |
Mechanical values and environment
| Connection type | hard-wired encapsulated cable with cable end sleeves 0.25 mm2 |
| Number NC contacts | 1 NC contact |
| Number of NO contacts | 1 NO contacts |
| Tightening torque | 0.4 ... 0.5 Nm |
| Design | B |
| Installation orientation | any |
| Storage temperature | -25 ... 70 °C |
| Cable length | 3 m |
| Mechanical life | 100 x 10⁶ |
| Degree of protection | IP67 |
| Ambient temperature | -5 ... 55 °C |
| Material | |
| Housing | Fiber glass reinforced PPS |
| Cable material | PVC |
| Method of operation | Hall sensor |
Miscellaneous
| in compliance with | EN ISO 13849-1:2015; EN 50178:1997; EN 60204-1:2006/A1:2009; EN ISO 14119:2013; EN 61000-6-2:2005; EN 61000-6-3:2007/A1:2011; EN 60947-5-3:2013 |
Tartozékok
Letöltések
Teljes csomag
Minden fontos dokumentum letöltése egyetlen kattintással.
Tartalom:
- A használati utasítás és a használati utasítás vagy a rövid utasítás kiegészítései
- A használati utasítást kiegészítő adatlapok
- A megfelelőségi nyilatkozat
Teljes csomag letöltése (ZIP, 1,1 MB)
Egyedi dokumentumok
Declarations of conformity
EU-Konformitätserklärung
Dok. sz.
Változat
Nyelv
Méret
EU-Konformitätserklärung
Dok. sz.
EDC2112987
Változat
Nyelv
Méret
0,2 MB
UKCA-Konformitätserklärung
Dok. sz.
Változat
Nyelv
Méret
UKCA-Konformitätserklärung
Dok. sz.
EDC20001569
Változat
Nyelv
Méret
0,1 MB
Instructions
Operating Instructions Read Heads/Actuators with Hall Sensors for Evaluation Units CMS
Dok. sz.
Változat
Nyelv
Méret
Operating Instructions Read Heads/Actuators with Hall Sensors for Evaluation Units CMS
Dok. sz.
2113226
Változat
11/25
Nyelv
Méret
0,6 MB
Mode d’emploi Têtes de lecture / actionneurs avec capteurs à effet Hall pour analyseurs CMS
Dok. sz.
2113226
Változat
11/25
Nyelv
Méret
0,6 MB
Manual de instrucciones Cabezas de lectura/actuadores con sensores Hall para unidades de evaluación CMS
Dok. sz.
2113226
Változat
11/25
Nyelv
Méret
0,6 MB
Betriebsanleitung Leseköpfe/Betätiger mit Hall-Sensoren für Auswertegeräte CMS
Dok. sz.
2113226
Változat
11/25
Nyelv
Méret
0,6 MB
Egyéb dokumentumok
Approvals and certificates
WEEE
Dok. sz.
Változat
Nyelv
Méret
WEEE
Dok. sz.
ECO20001806
Változat
Nyelv
Méret
0,1 MB
ePlan macros
EUC.113209
Dok. sz.
Változat
Nyelv
Méret
EUC.113209
Dok. sz.
Változat
Nyelv
Méret
0,2 MB
Rendelési adatok
| Rend. sz. | 113209 |
| Cikk neve | CMS-RH-BYB-03VL |
| Súly | 0,18kg |
| Vámtarifaszám | 85389099990 |
| ECLASS | 27-27-24-02 Safety-related magnetic proximity switch |


