AC-MC-SI-F-A-157030 (Sip. No. 157030)
Choose content
Module plug connector M12, 5-pin, socket for enabling switch
- Module plug connector MLI (M12), straight
- with retaining strap
- Number of pins: 5-pin, socket
Teknik Veriler
Electrical connection values
| Connecting cable | |
| MLI | 5-pin, M12x1 |
| Rated voltage | 36 V |
| Rated voltage | 30 V |
| Nominal current | |
| at 40 °C | 4 A |
| Degree of contamination according to EN 60664-1 | 3 |
Mechanical values and environment
| Storage temperature | -30 ... 70 °C |
| Ambient temperature | -30 ... 55 °C |
| Connection 1 | |
| Connection type | 2x M4 screws |
| Connection type | Female plug |
| Number of pins | 5 (pin 5 not used) |
| Degree of protection | IP65 (Only in the screwed tight state with the related mating components.) |
| Insertion cycles | 100 |
| Material | |
| Plug housing | Plastic |
| Connection 2 | |
| Connection type | Screw terminal |
| Connection type | Female plug |
| Type specification | M12 EN 61076-2-101 |
| Number of pins | 5 (pin 5 not used) |
| Degree of protection | IP65 (Only in the screwed tight state with the related mating components.) |
| Insertion cycles | 100 |
| Material | |
| Plug housing | Plastic, die-cast zinc, nickel plated |
| Plug lock | die-cast zinc, nickel plated |
Miscellaneous
| Additional feature | incl. protective cap with retaining strap (removable) |
İndirme
Approvals and certificates
WEEE
Dok. No.
Versiyon
Dil
Boyut
WEEE
Dok. No.
ECO20001806
Versiyon
Dil
Boyut
0,1 MB
ePlan macros
EUC.157030
Dok. No.
Versiyon
Dil
Boyut
EUC.157030
Dok. No.
Versiyon
Dil
Boyut
0,0 MB
Sipariş verileri
| Sip. No. | 157030 |
| Makale adı | AC-MC-SI-F-A-157030 |
| Ağırlık | 0,025kg |
| Gümrük sınıfı | 85389099990 |


