KCA1E1E1E1E0000DWP189 (Rend. sz. 105798)
Válasszon tartalmat
Series KC...
- Tab connector 2.8 x 0.5
- 4 actuating directions
- Bellows for panel mounting (W)
- Bellows for surface mounting (X)

Ismertetés






Functional drawings

Dimensional drawings

| 1 | Diagonal |
| 2 | Bellows: “W” for flush mounting; “X” for surface mounting |
| 3 | Connector housing DUBOX, 6-pin |
| 4 | Pushbutton red |
| 5 | Shown without bellows |
Connection examples

Connection examples

Connection examples

Connection examples

| 1 | Cable: 5 x 0.14 mm²; cable length: 500 mm |
Műszaki adatok
Approvals


Electrical connection values
| Fuse | T6/F10 |
| Rated insulation voltage Ui | 250 V |
| Rated impulse voltage Uimp | 2.5 kV |
| Utilization category | |
| AC-15 | 230V 4A |
| DC-13 | 24V 2A |
| Switching voltage | min. 10 V |
| Switching current | |
| (at 24V) | min. 12 mA |
| Pushbutton in handle | |
| Utilization category | |
| DC-13 | 24V 0.1A |
| Switching voltage | min. 10 V |
| Switching current | |
| (at 24V) | min. 12 mA |
Mechanical values and environment
| Connection type | Tab connector 2.8 x 0.5 IEC 760 |
| Number of monitoring contacts | max. 4 4 (4 directions x 1 switching element) |
| Actuating directions | max. 4 max. 3 positions (0-1-2) possible per type and direction |
| Storage temperature | -25 ... 70 °C |
| Mechanical life | 1 x 10⁶ |
| Mounting cut-out | Ø 52 mm |
| Switching principle | Changeover contact C, IEC 947-5-1 (Snap-action contact element, design ES556) |
| Degree of protection | |
| on the front with bellows | IP65 (Version W) |
| Ambient temperature | -5 ... 65 °C |
| Material | |
| Switching lever galvanized steel | |
| Housing thermoplastic/aluminum | |
| Bellows elastomer, black (Low PAH) | |
| Contact | Silver alloy |
| Pushbutton in handle | |
| Mechanical life | |
| (at 0.7A / 250V AC) | 0.05 x 10⁶ |
| Switching principle | 1 NO contact (4x) |
Miscellaneous
| P number | |
| P189 | (Universal handle with 4 red pushbuttons, cable 5x0.14 mm², 500 mm long with plug connector DUBOX socket, 6-pin) |
| Additional feature | |
| Bellows W for panel mounting | |
| Pushbutton in handle |
Letöltések
Teljes csomag
Minden fontos dokumentum letöltése egyetlen kattintással.
Tartalom:
- A használati utasítás és a használati utasítás vagy a rövid utasítás kiegészítései
- A használati utasítást kiegészítő adatlapok
- A megfelelőségi nyilatkozat
Teljes csomag letöltése (ZIP, 0,3 MB)
Egyedi dokumentumok
Declarations of conformity
EU-Konformitätserklärung
Dok. sz.
Változat
Nyelv
Méret
EU-Konformitätserklärung
Dok. sz.
Változat
Nyelv
Méret
0,2 MB
UKCA-Konformitätserklärung
Dok. sz.
Változat
Nyelv
Méret
UKCA-Konformitätserklärung
Dok. sz.
EDC20001504
Változat
Nyelv
Méret
0,1 MB
Egyéb dokumentumok
Approvals and certificates
CCC
Dok. sz.
Változat
Nyelv
Méret
CCC
Dok. sz.
20001849
Változat
Nyelv
Méret
0,0 MB
DNV-TAA000007E_rev.2
Dok. sz.
Változat
Nyelv
Méret
DNV-TAA000007E_rev.2
Dok. sz.
Változat
Nyelv
Méret
0,2 MB
WEEE
Dok. sz.
Változat
Nyelv
Méret
WEEE
Dok. sz.
ECO20001806
Változat
Nyelv
Méret
0,1 MB
Rendelési adatok
| Rend. sz. | 105798 |
| Cikk neve | KCA1E1E1E1E0000DWP189 |
| Súly | 0,677kg |
| Vámtarifaszám | 85365019000 |
| ECLASS | 27-37-14-04 Control switch, joystick |


