WET13Z (Rend. sz. 000391)
Válasszon tartalmat
Series WE...

Ismertetés






Functional drawings

Dimensional drawings

Dimensional drawings

Connection examples

Connection examples

Connection examples

Műszaki adatok
Approvals


Electrical connection values
| Fuse | T16/F25 |
| Rated insulation voltage Ui | 250 V |
| Rated impulse voltage Uimp | 2.5 kV |
| Utilization category | |
| AC-15 | 230V 10A |
| DC-13 | 24V 4A |
| Switching voltage | min. 24 V |
| Switching current | |
| (at 24V) | min. 50 mA |
Mechanical values and environment
| Connection type | Screw terminal |
| Number of monitoring contacts | 2 + 1 (2 directions and Z contact) |
| Actuating directions | 2 (Pushbutton) |
| Storage temperature | -25 ... 70 °C |
| Mechanical life | 1 x 10⁶ |
| Center-position switch | 1 changeover contact (NO contact closed, NC contact open in neutral position (not actuated)) |
| Mounting cut-out | Ø 42 mm |
| Switching principle | Changeover contact ZA, IEC 947-5-1 (Snap-action contact element, design ES502V1) |
| Degree of protection | |
| on the front without bellows | IP54 |
| Ambient temperature | -5 ... 65 °C |
| Material | |
| Housing thermoplastic/aluminum | |
| Bellows elastomer, black (Low PAH) | |
| Contact | Silver alloy |
| Switching lever galvanized steel |
Letöltések
Approvals and certificates
CCC
Dok. sz.
Változat
Nyelv
Méret
CCC
Dok. sz.
20001849
Változat
Nyelv
Méret
0,0 MB
DNV-TAA000007E_rev.2
Dok. sz.
Változat
Nyelv
Méret
DNV-TAA000007E_rev.2
Dok. sz.
Változat
Nyelv
Méret
0,2 MB
WEEE
Dok. sz.
Változat
Nyelv
Méret
WEEE
Dok. sz.
ECO20001806
Változat
Nyelv
Méret
0,1 MB
Rendelési adatok
| Rend. sz. | 000391 |
| Cikk neve | WET13Z |
| Súly | 0,498kg |
| Vámtarifaszám | 85365019000 |
| ECLASS | 27-37-14-04 Control switch, joystick |
