KBT1234RP194 (Rend. sz. 112945)
Válasszon tartalmat
Series KB...
- Control panel installation according to IEC 947-5-1 D30
- Pushbutton, actuating directions 1-4
- Interlocking in center position
- One changeover contact with tab connector 6.3 x 0.8 IEC 760 for each actuating direction

Ismertetés





Functional drawings

Functional drawings

Dimensional drawings

Dimensional drawings

| 1 | Switching direction 1 |
Connection examples

Műszaki adatok
Approvals


Electrical connection values
| Fuse | T10/F20 |
| Rated insulation voltage Ui | 250 V |
| Rated impulse voltage Uimp | 2.5 kV |
| Utilization category | |
| DC-13 | 24V 3A |
| AC-15 | 230V 5A |
| Switching voltage | min. 12 V |
| Switching current | |
| (at 24V) | min. 10 mA |
Mechanical values and environment
| Connection type | Screw terminal |
| Number of monitoring contacts | 4 (4 directions) |
| Actuating directions | 4 (Pushbutton) |
| Storage temperature | -25 ... 70 °C |
| Mechanical life | 2 x 10⁶ (Pushbutton) |
| Mounting cut-out | D30 (EN IEC 60947-5-1) |
| Switching principle | Changeover contact C, IEC 947-5-1 (Snap-action contact element, design ES517A) |
| Degree of protection | |
| on the front with bellows | IP65 |
| Ambient temperature | -5 ... 65 °C |
| Material | |
| Housing thermoplastic | |
| Bellows elastomer, black (Low PAH) | |
| Switching lever stainless steel | |
| Contact | Silver alloy |
Miscellaneous
| P number | |
| P194 | |
| Additional feature | All-round actuation |
Letöltések
Teljes csomag
Minden fontos dokumentum letöltése egyetlen kattintással.
Tartalom:
- A használati utasítás és a használati utasítás vagy a rövid utasítás kiegészítései
- A használati utasítást kiegészítő adatlapok
- A megfelelőségi nyilatkozat
Teljes csomag letöltése (ZIP, 0,3 MB)
Egyedi dokumentumok
Declarations of conformity
EU-Konformitätserklärung
Dok. sz.
Változat
Nyelv
Méret
EU-Konformitätserklärung
Dok. sz.
Változat
Nyelv
Méret
0,2 MB
UKCA-Konformitätserklärung
Dok. sz.
Változat
Nyelv
Méret
UKCA-Konformitätserklärung
Dok. sz.
EDC20001504
Változat
Nyelv
Méret
0,1 MB
Egyéb dokumentumok
Approvals and certificates
CCC
Dok. sz.
Változat
Nyelv
Méret
CCC
Dok. sz.
20001849
Változat
Nyelv
Méret
0,0 MB
DNV-TAA000007E_rev.2
Dok. sz.
Változat
Nyelv
Méret
DNV-TAA000007E_rev.2
Dok. sz.
Változat
Nyelv
Méret
0,2 MB
WEEE
Dok. sz.
Változat
Nyelv
Méret
WEEE
Dok. sz.
ECO20001806
Változat
Nyelv
Méret
0,1 MB
Rendelési adatok
| Rend. sz. | 112945 |
| Cikk neve | KBT1234RP194 |
| Súly | 0,2kg |
| Vámtarifaszám | 85365019000 |
| ECLASS | 27-37-14-04 Control switch, joystick |
