GSBF05R16-514-M (Order no. 090047)
Choose content
Series GSBF... 16 mm, mechanical
- Plunger spacing 16 mm
- Upright housing
- Degree of protection IP67 according to IEC 60529
Description
Switching element
ES 514 | Snap-action switching contact 1 NC |
On the usage of safety switching elements, the dog distance
Dimensional drawings
Connection examples
Technical data
Approvals
Electrical connection values
| Fuse | max. 6 A gG |
| Connection cross section | 0.34 ... 1.5 mm² |
| Rated insulation voltage Ui | 250 V |
| Rated impulse voltage Uimp | 4 kV |
| Utilization category | |
| AC-15 | 2.5 A 230 V |
| DC-13 | 6 A 24 V |
| Switching current | |
| min. at DC 24V | min. 5 mA |
| thermal rated current Ith | 10 A |
Mechanical values and environment
| Anfahrgeschwindigkeit | 0.01 ... 80 m/min |
| Connection type | |
| 4 x | M25 x 1.5 |
| Number of switching elements | 5 |
| Number of NO contacts | 5 |
| Number of positively driven contacts | 5 |
| Design | upright |
| Actuating element | |
| Slide bearing | Roller plunger |
| Actuating force | min. 30 N |
| Installation orientation | any |
| Storage temperature | -25 ... 80 °C |
| Mechanical life | 1 x 10⁶ |
| Degree of protection | IP67 |
| Plunger spacing | 16 mm |
| Ambient temperature | -5 ... 80 °C |