WKT1234DWZC2327 (Order no. 111068)
Choose content
Series WK...
- Control panel installation according to IEC 947-5-1 D30
- Pushbutton with actuating directions 1-4
- Soldered connection
- Interlocking in center position
- Pushbutton in handle
- Bellows

Description






Functional drawings

| 1 | Connection “D” |
Dimensional drawings

Dimensional drawings

| 1 | Pushbutton “D” (changeover contact) |
| 2 | Bellows “W” |
| 3 | Screw |
| 4 | Center position switch “Z” |
| 5 | Without center position switch “Z” |
Connection examples

Connection examples

Connection examples

Technical data
Approvals


Electrical connection values
| Fuse | T6/F10 |
| Rated insulation voltage Ui | 250 V |
| Rated impulse voltage Uimp | 2.5 kV |
| Utilization category | |
| AC-15 | 230V 4A |
| DC-13 | 24V 2A |
| Switching voltage | min. 10 V |
| Switching current | |
| (at 24V) | min. 12 mA |
| Pushbutton in handle | |
| Utilization category | |
| DC-13 | 24V 1A |
| AC-15 | 230V 2A |
Mechanical values and environment
| Connection type | Soldered connection |
| Number of monitoring contacts | 4 + 1 (4 directions and Z contact) |
| Actuating directions | 4 (Pushbutton) |
| Storage temperature | -25 ... 70 °C |
| Mechanical life | 1 x 10⁶ |
| Center-position switch | 1 changeover contact (NO contact closed, NC contact open in neutral position (not actuated)) |
| Mounting cut-out | D30 (EN IEC 60947-5-1) |
| Switching principle | Changeover contact C, IEC 947-5-1 (Snap-action contact element, design ES590) |
| Degree of protection | |
| on the front with bellows | IP65 |
| Ambient temperature | -5 ... 65 °C |
| Material | |
| Housing thermoplastic/aluminum | |
| Bellows elastomer, black (Low PAH) | |
| Contact | Gold |
| Switching lever stainless steel | |
| Pushbutton in handle | |
| Mechanical life | |
| (at 0.7A / 250V AC) | 0.05 x 10⁶ |
| Switching principle | 1 changeover contact |
Miscellaneous
| C number | |
| C2327 | Switching element with soldered connection and gold contacts, changeover-contact pushbutton from EAO Lumitas with projecting button without protective cap, Z-contact screws glued |
| Additional feature | |
| Bellows | |
| Pushbutton in handle |
Downloads
Complete package
Download all important documents with a single click.
Content:
- The operating instructions and any additions to the operating instructions or brief instructions
- Any data sheets to supplement the operating instructions
- The declaration of conformity
Download Complete Package (ZIP, 0,3 MB)
Single Documents
Declarations of conformity
EU-Konformitätserklärung
Doc. no.
Version
Language
Size
EU-Konformitätserklärung
Doc. no.
Version
Language
Size
0,2 MB
UKCA-Konformitätserklärung
Doc. no.
Version
Language
Size
UKCA-Konformitätserklärung
Doc. no.
EDC20001504
Version
Language
Size
0,1 MB
Other Documents
Approvals and certificates
CCC
Doc. no.
Version
Language
Size
CCC
Doc. no.
20001849
Version
Language
Size
0,0 MB
DNV-TAA000007E_rev.2
Doc. no.
Version
Language
Size
DNV-TAA000007E_rev.2
Doc. no.
Version
Language
Size
0,2 MB
WEEE
Doc. no.
Version
Language
Size
WEEE
Doc. no.
ECO20001806
Version
Language
Size
0,1 MB
Ordering data
| Ordernumber | 111068 |
| Item designation | WKT1234DWZC2327 |
| Gross weight | 0,2kg |
| Customs tariff number | 85365019000 |
| ECLASS | 27-37-14-04 Control switch, joystick |
