KBS1T3P168 (Order no. 072908)
Choose content
Series KB...
- Control panel installation according to IEC 947-5-1 D30
- Switch, actuating direction 1
- Pushbutton actuating direction 1
- One changeover contact with tab connector 6.3 x 0.8 IEC 760 for each actuating direction

Description





Functional drawings

Functional drawings

Dimensional drawings

Dimensional drawings

| 1 | Switching direction 1 |
Connection examples

Technical data
Approvals


Electrical connection values
| Fuse | T10/F20 |
| Rated insulation voltage Ui | 250 V |
| Rated impulse voltage Uimp | 2.5 kV |
| Utilization category | |
| DC-13 | 24V 3A |
| AC-15 | 230V 5A |
| Switching voltage | min. 12 V |
| Switching current | |
| (at 24V) | min. 10 mA |
Mechanical values and environment
| Connection type | Tab connector 6.3x0.8 IEC760 |
| Number of monitoring contacts | 2 (2 directions) |
| Actuating directions | 2 (1 switch / 1 pushbutton) |
| Storage temperature | -25 ... 70 °C |
| Mechanical life | 1 x 10⁶ (Switch/pushbutton) |
| Mounting cut-out | D30 (EN IEC 60947-5-1) |
| Switching principle | Changeover contact C, IEC 947-5-1 (Snap-action contact element, design ES517A) |
| Degree of protection | |
| on the front with bellows | IP65 |
| Ambient temperature | -5 ... 65 °C |
| Material | |
| Contact | Silver alloy |
| Switching lever stainless steel | |
| Housing thermoplastic | |
| Bellows elastomer, black (Low PAH) |
Miscellaneous
| P number | |
| P168 |
Downloads
Complete package
Download all important documents with a single click.
Content:
- The operating instructions and any additions to the operating instructions or brief instructions
- Any data sheets to supplement the operating instructions
- The declaration of conformity
Download Complete Package (ZIP, 0,3 MB)
Single Documents
Declarations of conformity
EU-Konformitätserklärung
Doc. no.
Version
Language
Size
EU-Konformitätserklärung
Doc. no.
Version
Language
Size
0,2 MB
UKCA-Konformitätserklärung
Doc. no.
Version
Language
Size
UKCA-Konformitätserklärung
Doc. no.
EDC20001504
Version
Language
Size
0,1 MB
Other Documents
Approvals and certificates
CCC
Doc. no.
Version
Language
Size
CCC
Doc. no.
20001849
Version
Language
Size
0,0 MB
DNV-TAA000007E_rev.2
Doc. no.
Version
Language
Size
DNV-TAA000007E_rev.2
Doc. no.
Version
Language
Size
0,2 MB
WEEE
Doc. no.
Version
Language
Size
WEEE
Doc. no.
ECO20001806
Version
Language
Size
0,1 MB
Ordering data
| Ordernumber | 072908 |
| Item designation | KBS1T3P168 |
| Gross weight | 0,185kg |
| Customs tariff number | 85365019000 |
| ECLASS | 27-37-14-04 Control switch, joystick |
