AnasayfaProductsMultifunctional Gate Box MGB2 Modular and ClassicSubmodules MSMMSM-1-R-DA-M00-A6-137596
MSM-1-R-DA-M00-A6-137596 (Sip. No. 137596)
Choose content
Submodule MSM-1-R... (M12 plug connector for enabling switch)
- Function expansion for modules MGB2 and MCM
- Connection type: R
- 1 plug connector M12 for connecting an enabling switch

Açıklama
Dimensional drawings

Dimensional drawings

| Pos 1 | M12 plug connector for connecting an enabling switch |
| Z | marks orientation of item 1 |
Teknik Veriler
Operating and display elements
| Item | Color | Extras | Note slide-in label | Switching element | Slide-in label | Version | Number | Designation1 | LED |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Connection M12x1 for enabling switch |
Electrical connection values
| Current consumption | max. 16 mA |
| Controls and indicators | |
| Breaking capacity | max. 0.25 W |
| Switching voltage | 24 V |
| Switching current | 5 ... 10 mA |
Mechanical values and environment
| Installation orientation | any |
| Storage temperature | -25 ... 70 °C |
| Response time | See operating instructions for bus module MBM-... or interlocking/locking module MGB2-I.-BR-... / MGB2-L.-BR-... |
| Shock and vibration resistance | Acc. to EN IEC 60947-5-3 |
| Degree of protection | IP65 (IP20) (in the installed state) |
| Ambient temperature | |
| at UB = 24 V DC | -25 ... 55 °C |
| Material | Fiber glass reinforced plastic, die-cast zinc, nickel plated |
Characteristic values according to EN ISO 13849-1 and EN IEC 62061
| PL | Maximum SIL | PFHD | Category | Mission time | |
|---|---|---|---|---|---|
| Evaluating safety signals | PL e | - | 9.06x10-10 | 4 | 20 y |
| Only applies to externally connected safety functions such as enabling switches, safety switches, etc. | |||||
Miscellaneous
| Submodulbreite | 1 |
| Software ID (SW ID) | 137596 |
Aksesuar
ZSA
ZSA, 3-stage, with cable and plug connector M12
169871
ZSA2B4G02CC2322
ZSA2B4G02CC2322
- Housing G1
- 3-stage function
- Straight connecting cable with plug connector, 2 m
170949
ZSA2B4G02CC2630
ZSA2B4G02CC2630
- Housing G1
- 3-stage function
- Straight connecting cable with plug connector, 2 m
110560
ZSA2B4G10CC2322
ZSA2B4G10CC2322
- Housing G1
- 3-stage function
- Straight connecting cable with plug connector, 10 m
170950
ZSA2B4G10CC2630
ZSA2B4G10CC2630
- Housing G1
- 3-stage function
- Straight connecting cable with plug connector, 10 m
170951
ZSA2B4G15CC2630
ZSA2B4G15CC2630
- Housing G1
- 3-stage function
- Straight connecting cable with plug connector, 15 m
İndirme
Komple paket
Tüm önemli belgeleri tek bir tıklama ile indirin.
İçerik:
- Kullanım talimatları ve kullanım talimatlarına veya kısa talimatlara yapılan tüm eklemeler
- Kullanım talimatlarını tamamlayan tüm veri sayfaları
- Uygunluk beyanı
Paketin tamamını indirin (ZIP, 3,0 MB)
Tek Belgeler
Declarations of conformity
EU-Konformitätserklärung
Dok. No.
Versiyon
Dil
Boyut
EU-Konformitätserklärung
Dok. No.
EDC2518509
Versiyon
Dil
Boyut
0,2 MB
UKCA-Konformitätserklärung
Dok. No.
Versiyon
Dil
Boyut
UKCA-Konformitätserklärung
Dok. No.
EDC20001508
Versiyon
Dil
Boyut
0,2 MB
Instructions
Operating Instructions Submodule MSM-1-R-.A-…
Dok. No.
Versiyon
Dil
Boyut
Operating Instructions Submodule MSM-1-R-.A-…
Dok. No.
2539735
Versiyon
12/22
Dil
Boyut
1,1 MB
Mode d’emploi Sous-module MSM-1-R-.A-…
Dok. No.
2539735
Versiyon
12/22
Dil
Boyut
1,1 MB
Manual de instrucciones Submódulo MSM-1-R-.A-…
Dok. No.
2539735
Versiyon
12/22
Dil
Boyut
1,1 MB
Betriebsanleitung Submodul MSM-1-R-.A-…
Dok. No.
2539735
Versiyon
12/22
Dil
Boyut
1,1 MB
Diğer Belgeler
Approvals and certificates
WEEE
Dok. No.
Versiyon
Dil
Boyut
WEEE
Dok. No.
ECO20001806
Versiyon
Dil
Boyut
0,1 MB
ePlan macros
EUC.137596
Dok. No.
Versiyon
Dil
Boyut
EUC.137596
Dok. No.
Versiyon
Dil
Boyut
0,1 MB
Sipariş verileri
| Sip. No. | 137596 |
| Makale adı | MSM-1-R-DA-M00-A6-137596 |
| Ağırlık | 0,095kg |
| Gümrük sınıfı | 85389099990 |
| ECLASS | 27-24-26-05 Field bus, decentralized peripheral - function-/technology module |






