WES1234DFWZ (Sip. No. 095586)
Choose content
Series WE...
- Control panel installation at rear or with front plate
- Switch with actuating directions 1-4
- One changeover contact with screw terminal for each actuating direction
- Center-position switch
- Pushbutton in handle
- Front panel
- Bellows

Açıklama






Functional drawings

Dimensional drawings

Dimensional drawings

Connection examples

Connection examples

Connection examples

Teknik Veriler
Approvals


Electrical connection values
| Fuse | T16/F25 |
| Rated insulation voltage Ui | 250 V |
| Rated impulse voltage Uimp | 2.5 kV |
| Utilization category | |
| DC-13 | 24V 4A |
| AC-15 | 230V 10A |
| Switching voltage | min. 24 V |
| Switching current | |
| (at 24V) | min. 50 mA |
| Pushbutton in handle | |
| Utilization category | |
| DC-13 | 24V 1A |
| AC-15 | 230V 2A |
| Switching voltage | min. 10 V |
| Switching current | |
| (at 24V) | min. 12 mA |
Mechanical values and environment
| Connection type | Screw terminal |
| Number of monitoring contacts | 4 + 1 (4 directions and Z contact) |
| Actuating directions | 4 (Switch) |
| Storage temperature | -25 ... 70 °C |
| Center-position switch | 1 changeover contact (NO contact closed, NC contact open in neutral position (not actuated)) |
| Mounting cut-out | Ø 42 mm |
| Switching principle | Changeover contact ZA, IEC 947-5-1 (Snap-action contact element, design ES502V1) |
| Degree of protection | |
| on the front with bellows | IP65 |
| Ambient temperature | -25 ... 65 °C |
| Material | |
| Contact | Silver alloy |
| Switching lever galvanized steel | |
| Bellows elastomer, black (Low PAH) | |
| Housing thermoplastic/aluminum | |
| Pushbutton in handle | |
| Actuating force | max. 8 N |
| Mechanical life | |
| (at 0.7A / 250V AC) | 0.05 x 10⁶ |
| Switching principle | 1 contact |
Miscellaneous
| Additional feature | |
| Bellows | |
| Pushbutton in handle | |
| Front panel |
İndirme
Komple paket
Tüm önemli belgeleri tek bir tıklama ile indirin.
İçerik:
- Kullanım talimatları ve kullanım talimatlarına veya kısa talimatlara yapılan tüm eklemeler
- Kullanım talimatlarını tamamlayan tüm veri sayfaları
- Uygunluk beyanı
Paketin tamamını indirin (ZIP, 0,3 MB)
Tek Belgeler
Declarations of conformity
EU-Konformitätserklärung
Dok. No.
Versiyon
Dil
Boyut
EU-Konformitätserklärung
Dok. No.
Versiyon
Dil
Boyut
0,2 MB
UKCA-Konformitätserklärung
Dok. No.
Versiyon
Dil
Boyut
UKCA-Konformitätserklärung
Dok. No.
EDC20001504
Versiyon
Dil
Boyut
0,1 MB
Diğer Belgeler
Approvals and certificates
CCC
Dok. No.
Versiyon
Dil
Boyut
CCC
Dok. No.
20001849
Versiyon
Dil
Boyut
0,0 MB
DNV-TAA000007E_rev.2
Dok. No.
Versiyon
Dil
Boyut
DNV-TAA000007E_rev.2
Dok. No.
Versiyon
Dil
Boyut
0,2 MB
WEEE
Dok. No.
Versiyon
Dil
Boyut
WEEE
Dok. No.
ECO20001806
Versiyon
Dil
Boyut
0,1 MB
Sipariş verileri
| Sip. No. | 095586 |
| Makale adı | WES1234DFWZ |
| Ağırlık | 0,668kg |
| Gümrük sınıfı | 85365019000 |
| ECLASS | 27-37-14-04 Control switch, joystick |
