KezdőlapProductsMultifunctional Gate Box MGB2 Modular and ClassicSubmodules MSMMSM-1-P-CS-B0P0D1-I3-167632
MSM-1-P-CS-B0P0D1-I3-167632 (Rend. sz. 167632)
Válasszon tartalmat
Submodule MSM-1-P... (emergency stop, pushbutton, key-operated rotary switch)
- Function expansion for modules MGB2 and MCM
- Connection type: P
- 1 illuminated emergency stop according to ISO 13850
- 1 illuminated blue pushbutton
- 1 key-operated rotary switch SSG10, 1 x 40°, form V, spring return

Ismertetés



Dimensional drawings

Dimensional drawings

| Pos 1 | Emergency stop according to ISO 13850, illuminated |
| Pos 2 | illuminated pushbutton, blue |
| Pos 3 | Key-operated rotary switch SSG 10, 1 x 40°, form V, spring return |
| Z | marks orientation of item 1 |
Connection examples

Műszaki adatok
Operating and display elements
| Item | Color | Extras | Note slide-in label | Version | Slide-in label | Switching element | Number | Designation1 | LED |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Illuminated emergency stop | 2 PD | |||||||
| 2 | blue | Illuminated pushbutton | 1NO | ||||||
| 3 | SSG 10 | Key-operated rotary switch (test pulse monitored) | 2NO |
Electrical connection values
| Current consumption | max. 26 mA |
| Controls and indicators | |
| Breaking capacity | max. 0.25 W |
| Switching voltage | 24 V |
| Switching current | 5 ... 10 mA |
| LED power supply | 24 V DC |
| Illuminated emergency stop | |
| Breaking capacity | max. 0.25 W |
| Switching voltage | 5 ... 24 V |
| Switching current | 1 ... 100 mA |
| LED power supply | 24 V DC |
Mechanical values and environment
| Installation orientation | any |
| Storage temperature | -25 ... 70 °C |
| Response time | See operating instructions for bus module MBM-... or interlocking/locking module MGB2-I.-BR-... / MGB2-L.-BR-... |
| Shock and vibration resistance | Acc. to EN IEC 60947-5-3 |
| Degree of protection | IP65 (IP20) (in the installed state) |
| Ambient temperature | |
| at UB = 24 V DC | -25 ... 55 °C |
| Material | Fiber glass reinforced plastic, die-cast zinc, nickel plated |
Characteristic values according to EN ISO 13849-1 and EN IEC 62061
| B10D | Mission time | |
|---|---|---|
| Emergency stop | 0.13x106 | 20 y |
| Safe key-operated rotary switch | 0.06x106 | 20 y |
Miscellaneous
| Submodulbreite | 1 |
| Software ID (SW ID) | 9000038 |
Tartozékok
Letöltések
Teljes csomag
Minden fontos dokumentum letöltése egyetlen kattintással.
Tartalom:
- A használati utasítás és a használati utasítás vagy a rövid utasítás kiegészítései
- A használati utasítást kiegészítő adatlapok
- A megfelelőségi nyilatkozat
Teljes csomag letöltése (ZIP, 0,6 MB)
Egyedi dokumentumok
Declarations of conformity
EU-Konformitätserklärung
Dok. sz.
Változat
Nyelv
Méret
EU-Konformitätserklärung
Dok. sz.
EDC2518509
Változat
Nyelv
Méret
0,2 MB
UKCA-Konformitätserklärung
Dok. sz.
Változat
Nyelv
Méret
UKCA-Konformitätserklärung
Dok. sz.
EDC20001508
Változat
Nyelv
Méret
0,2 MB
Egyéb dokumentumok
Approvals and certificates
WEEE
Dok. sz.
Változat
Nyelv
Méret
WEEE
Dok. sz.
ECO20001806
Változat
Nyelv
Méret
0,1 MB
ePlan macros
EUC.167632
Dok. sz.
Változat
Nyelv
Méret
EUC.167632
Dok. sz.
Változat
Nyelv
Méret
0,2 MB
CAD-adatok
Rendelési adatok
| Rend. sz. | 167632 |
| Cikk neve | MSM-1-P-CS-B0P0D1-I3-167632 |
| Súly | 0,23kg |
| Vámtarifaszám | 85371098 |
| ECLASS | 27-24-26-05 Field bus, decentralized peripheral - function-/technology module |












