WKS1234VWC2374 (Rend. sz. 114942)
Válasszon tartalmat
Series WK...
- Control panel installation according to IEC 947-5-1 D30
- Switch with actuating directions 1-4
- One changeover contact with tab connector 2.8 x 0.5 IEC 760 for each actuating direction
- Interlocking in center position
- Bellows

Ismertetés






Functional drawings

Dimensional drawings

Dimensional drawings

| 1 | Decorative handle |
| 2 | Locking “V” |
| 3 | Bellows “W” |
| 4 | Screw (hexagon head screw) |
| 5 | Center position switch “Z” |
| 6 | Without center position switch “Z” |
Connection examples

Connection examples

Connection examples

Műszaki adatok
Approvals


Electrical connection values
| Fuse | T6/F10 |
| Rated insulation voltage Ui | 250 V |
| Rated impulse voltage Uimp | 2.5 kV |
| Utilization category | |
| AC-15 | 230V 4A |
| DC-13 | 24V 2A |
| Switching voltage | min. 10 V |
| Switching current | |
| (at 24V) | min. 12 mA |
Mechanical values and environment
| Connection type | Screw terminal |
| Number of monitoring contacts | 4 (4 directions) |
| Actuating directions | 4 (4 switches) |
| Storage temperature | -25 ... 70 °C |
| Mechanical life | 1 x 10⁶ |
| Mounting cut-out | D30 (EN IEC 60947-5-1) |
| Switching principle | Changeover contact C, IEC 947-5-1 (Snap-action contact element) |
| Degree of protection | |
| on the front with bellows | IP65 |
| Ambient temperature | -25 ... 65 °C |
| Material | |
| Contact | Silver |
| Bellows elastomer, black (Low PAH) | |
| Housing thermoplastic/aluminum | |
| Switching lever stainless steel |
Miscellaneous
| C number | |
| C2374 | Switching element with large screw terminal and anti-twist lock |
| Additional feature | |
| Interlocking | |
| Bellows |
Letöltések
Teljes csomag
Minden fontos dokumentum letöltése egyetlen kattintással.
Tartalom:
- A használati utasítás és a használati utasítás vagy a rövid utasítás kiegészítései
- A használati utasítást kiegészítő adatlapok
- A megfelelőségi nyilatkozat
Teljes csomag letöltése (ZIP, 0,3 MB)
Egyedi dokumentumok
Declarations of conformity
EU-Konformitätserklärung
Dok. sz.
Változat
Nyelv
Méret
EU-Konformitätserklärung
Dok. sz.
Változat
Nyelv
Méret
0,2 MB
UKCA-Konformitätserklärung
Dok. sz.
Változat
Nyelv
Méret
UKCA-Konformitätserklärung
Dok. sz.
EDC20001504
Változat
Nyelv
Méret
0,1 MB
Egyéb dokumentumok
Approvals and certificates
CCC
Dok. sz.
Változat
Nyelv
Méret
CCC
Dok. sz.
20001849
Változat
Nyelv
Méret
0,0 MB
DNV-TAA000007E_rev.2
Dok. sz.
Változat
Nyelv
Méret
DNV-TAA000007E_rev.2
Dok. sz.
Változat
Nyelv
Méret
0,2 MB
WEEE
Dok. sz.
Változat
Nyelv
Méret
WEEE
Dok. sz.
ECO20001806
Változat
Nyelv
Méret
0,1 MB
Rendelési adatok
| Rend. sz. | 114942 |
| Cikk neve | WKS1234VWC2374 |
| Súly | 0,248kg |
| Vámtarifaszám | 85365019000 |
| ECLASS | 27-37-14-04 Control switch, joystick |
