WET13DW (Rend. sz. 052990)
Válasszon tartalmat
Series WE...
- Control panel installation at rear or with front plate
- Pushbutton with actuating directions 1+3
- One changeover contact with screw terminal for each actuating direction
- Bellows
- Pushbutton in handle

Ismertetés






Functional drawings

Dimensional drawings

Dimensional drawings

Connection examples

Connection examples

Connection examples

Műszaki adatok
Approvals


Electrical connection values
| Fuse | T16/F25 |
| Rated insulation voltage Ui | 250 V |
| Rated impulse voltage Uimp | 2.5 kV |
| Utilization category | |
| AC-15 | 230V 10A |
| DC-13 | 24V 4A |
| Switching voltage | min. 24 V |
| Switching current | |
| (at 24V) | min. 50 mA |
| Pushbutton in handle | |
| Utilization category | |
| DC-13 | 24V 1A |
| AC-15 | 230V 2A |
| Switching voltage | min. 10 V |
| Switching current | |
| (at 24V) | min. 12 mA |
Mechanical values and environment
| Connection type | Screw terminal |
| Number of monitoring contacts | 2 (2 directions) |
| Actuating directions | 2 (Pushbutton) |
| Storage temperature | -25 ... 70 °C |
| Mechanical life | 1 x 10⁶ |
| Mounting cut-out | Ø 42 mm |
| Switching principle | Changeover contact ZA, IEC 947-5-1 (Snap-action contact element, design ES502V1) |
| Degree of protection | |
| on the front with bellows | IP65 |
| Ambient temperature | -5 ... 65 °C |
| Material | |
| Contact | Silver alloy |
| Bellows elastomer, black (Low PAH) | |
| Switching lever galvanized steel | |
| Housing thermoplastic/aluminum | |
| Pushbutton in handle | |
| Actuating force | max. 8 N |
| Mechanical life | |
| (at 0.7A / 250V AC) | 0.05 x 10⁶ |
| Switching principle | 1 contact |
Miscellaneous
| Additional feature | |
| Bellows | |
| Pushbutton in handle |
Letöltések
Teljes csomag
Minden fontos dokumentum letöltése egyetlen kattintással.
Tartalom:
- A használati utasítás és a használati utasítás vagy a rövid utasítás kiegészítései
- A használati utasítást kiegészítő adatlapok
- A megfelelőségi nyilatkozat
Teljes csomag letöltése (ZIP, 0,3 MB)
Egyedi dokumentumok
Declarations of conformity
EU-Konformitätserklärung
Dok. sz.
Változat
Nyelv
Méret
EU-Konformitätserklärung
Dok. sz.
Változat
Nyelv
Méret
0,2 MB
UKCA-Konformitätserklärung
Dok. sz.
Változat
Nyelv
Méret
UKCA-Konformitätserklärung
Dok. sz.
EDC20001504
Változat
Nyelv
Méret
0,1 MB
Egyéb dokumentumok
Approvals and certificates
CCC
Dok. sz.
Változat
Nyelv
Méret
CCC
Dok. sz.
20001849
Változat
Nyelv
Méret
0,0 MB
DNV-TAA000007E_rev.2
Dok. sz.
Változat
Nyelv
Méret
DNV-TAA000007E_rev.2
Dok. sz.
Változat
Nyelv
Méret
0,2 MB
WEEE
Dok. sz.
Változat
Nyelv
Méret
WEEE
Dok. sz.
ECO20001806
Változat
Nyelv
Méret
0,1 MB
Rendelési adatok
| Rend. sz. | 052990 |
| Cikk neve | WET13DW |
| Súly | 0,496kg |
| Vámtarifaszám | 85365019000 |
| ECLASS | 27-37-14-04 Control switch, joystick |

