KCB2D002D000000W (Rend. sz. 027996)
Válasszon tartalmat
Series KC...
- Screw terminal
- 2 actuating directions
- Bellows for panel mounting (W)

Ismertetés






Functional drawings

Dimensional drawings

Dimensional drawings

Connection examples

Connection examples

Connection examples

Műszaki adatok
Approvals


Electrical connection values
| Fuse | T6/F10 |
| Rated insulation voltage Ui | 250 V |
| Rated impulse voltage Uimp | 2.5 kV |
| Utilization category | |
| AC-15 | 230V 4A |
| DC-13 | 24V 2A |
| Switching voltage | min. 10 V |
| Switching current | |
| (at 24V) | min. 12 mA |
Mechanical values and environment
| Connection type | Screw terminal |
| Number of monitoring contacts | max. 4 4 (2 directions x 2 switching elements) |
| Actuating directions | max. 2 max. 3 positions (0-1-2) possible per type and direction |
| Storage temperature | -25 ... 70 °C |
| Mechanical life | 1 x 10⁶ |
| Mounting cut-out | Ø 52 mm |
| Switching principle | Changeover contact C, IEC 947-5-1 (Snap-action contact element, design ES556) |
| Degree of protection | |
| on the front with bellows | IP65 (Version W) |
| Ambient temperature | -5 ... 65 °C |
| Material | |
| Housing thermoplastic/aluminum | |
| Bellows elastomer, black (Low PAH) | |
| Contact | Silver alloy |
| Switching lever galvanized steel |
Miscellaneous
| Additional feature | Bellows W for panel mounting |
Letöltések
Teljes csomag
Minden fontos dokumentum letöltése egyetlen kattintással.
Tartalom:
- A használati utasítás és a használati utasítás vagy a rövid utasítás kiegészítései
- A használati utasítást kiegészítő adatlapok
- A megfelelőségi nyilatkozat
Teljes csomag letöltése (ZIP, 0,3 MB)
Egyedi dokumentumok
Declarations of conformity
EU-Konformitätserklärung
Dok. sz.
Változat
Nyelv
Méret
EU-Konformitätserklärung
Dok. sz.
Változat
Nyelv
Méret
0,2 MB
UKCA-Konformitätserklärung
Dok. sz.
Változat
Nyelv
Méret
UKCA-Konformitätserklärung
Dok. sz.
EDC20001504
Változat
Nyelv
Méret
0,1 MB
Egyéb dokumentumok
Approvals and certificates
CCC
Dok. sz.
Változat
Nyelv
Méret
CCC
Dok. sz.
20001849
Változat
Nyelv
Méret
0,0 MB
DNV-TAA000007E_rev.2
Dok. sz.
Változat
Nyelv
Méret
DNV-TAA000007E_rev.2
Dok. sz.
Változat
Nyelv
Méret
0,2 MB
WEEE
Dok. sz.
Változat
Nyelv
Méret
WEEE
Dok. sz.
ECO20001806
Változat
Nyelv
Méret
0,1 MB
Rendelési adatok
| Rend. sz. | 027996 |
| Cikk neve | KCB2D002D000000W |
| Súly | 0,465kg |
| Vámtarifaszám | 85365019000 |
| ECLASS | 27-37-14-04 Control switch, joystick |
