A-FLX-C07-05-N055-176784 (Order no. 176784)
Choose content
Actuator A-FLX-C07-05, numbered
- Cube-shaped design, 40 x 26.5 x 18 mm
- Low coding level according to EN 14119
- Numbered actuator for safe identification and transmission of actuator numbers in conjunction with switch CES-I-IO
- Actuator number: 55
- 2x safety screws M4x20 included in the scope of delivery

Description

Dimensional drawings

| 1 | Active face |
Technical data
Approvals


Electrical connection values
| Power supply | Inductive via read head |
Mechanical values and environment
| Dimensions | 40 x 26.5 x 18 |
| Tightening torque | |
| Fixing screws | max. 0.8 Nm |
| Storage temperature | -40 ... +70 °C |
| Degree of protection | IP65/IP67/IP69/IP69K |
| Ambient temperature | -25 ... +70 °C |
| Material | |
| Housing | Plastic PBT-PC-GF30 |
Components included in the set
| Included accessories | 2x safety screws M4x20 |
Downloads
Complete package
Download all important documents with a single click.
Content:
- The operating instructions and any additions to the operating instructions or brief instructions
- Any data sheets to supplement the operating instructions
- The declaration of conformity
Download Complete Package (ZIP, 0,3 MB)
Single Documents
Declarations of conformity
EU-Konformitätserklärung
Doc. no.
Version
Language
Size
EU-Konformitätserklärung
Doc. no.
EDC2510141
Version
Language
Size
0,2 MB
UKCA-Konformitätserklärung
Doc. no.
Version
Language
Size
UKCA-Konformitätserklärung
Doc. no.
EDC20001472
Version
Language
Size
0,1 MB
Other Documents
Approvals and certificates
ECOLAB
Doc. no.
Version
Language
Size
ECOLAB
Doc. no.
Version
Language
Size
0,2 MB
WEEE
Doc. no.
Version
Language
Size
WEEE
Doc. no.
ECO20001806
Version
Language
Size
0,1 MB
c UL us
Doc. no.
Version
Language
Size
c UL us
Doc. no.
Version
Language
Size
0,3 MB
Ordering data
| Ordernumber | 176784 |
| Item designation | A-FLX-C07-05-N055-176784 |
| Gross weight | 0,032kg |
| ECLASS | 27-27-24-04 Actuator for safety-related proximity switch |
